Καλησπέρα, έχω κάποιες απορίες σχετικά με την εισαγωγή συστήματος ΖΝΧ (με λέβητα Φ.Α.)

Εαν είναι υφισταμενος ο λέβητας Φ.Α. κατ' αρχάς κάνουμε υπερδιαστασιολόγηση? Εαν ανατρέξουμε στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ στις βοήθειες γράφει

"Σε περίπτωση που η μονάδα λέβητα - καυστήρα είναι κοινή τόσο για τη θέρμανση χώρων, όσο και για την παραγωγή ζεστού νερού χρήσης, ο βαθμός απόδοσης της μονάδας που λαμβάνεται υπόψη στους υπολογισμούς παραμένει ο ίδιος κατά τη χειμερινή περίοδο και για τις δύο χρήσεις (θέρμανση χώρων και παραγωγή Ζ.Ν.Χ.). Αντίθετα, κατά τη θερινή περίοδο στην περίπτωση αποκλειστικής χρήσης της μονάδας λέβητα - καυστήρα για την παραγωγή Ζ.Ν.Χ. ο βαθμός απόδοσης μειώνεται σημαντικά και εκτιμάται μέσω της ίδιας διαδικασίας, υπερδιαστασιολόγησης με Pgen την υπολογιζόμενη μέγιστη απαιτούμενη θερμική ισχύ για παραγωγή Ζ.Ν.Χ., όπως δίνεται στη σχέση 4.10. της Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-1. Σ' αυτήν την περίπτωση ο λέβητας - καυστήρας ορίζεται ως δύο μονάδες λέβητα - καυστήρα, εκ των οποίων η μια καλύπτει το φορτίο για Ζ.Ν.Χ. τους χειμερινούς μήνες (περίοδο θέρμανσης κλιματικής ζώνης) και η δεύτερη καλύπτει το φορτίο του Ζ.Ν.Χ. για τους υπόλοιπους μήνες με το χαμηλότερο βαθμό θερμικής απόδοσης."

Που για μένα σημαίνει οτι πρέπει να γίνει κάτι σαν υπερδιαστασιολόγηση του λέβητα για τους καλοκαιρινούς μήνες, για ΖΝΧ. Το θέμα ειναι, αυτό γίνεται και σε καινούρια συστήματα? Τι χρησιμοποιείται σαν Pgen, Pm για να γίινει η υπερδιαστασιολόγηση?

Ο τύπος 4.15-4.17 της TOTEE μήπως? Και μας δίνει το Pn που είναι σαν το Pgen της υπερδιαστασιολόγησης του συστήματος θέρμανσης? Και αν ναι πως βρίσκεται το Vd , μήπως από τον Πίνακα 2.5 της ΤΟΤΕΕ? (δηλαδή 50λ/ατομο/ημέρα * τα άτομα πχ?)

Εαν κάνει κάποιος τις πράξεις, δεν βγαίνουν οι μονάδες, τα αποτελέσματα είναι κάπως παράλογα και καταλήγει ο λέβητας Φ.Α. να έχει μια απόδοση 10-20% το καλοκαίρι. Τα νούμερα είναι πολύ αποθαρριντίκα. Δεν ξέρω εαν είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω σε όλο αυτή τη φρασεολογία.

Εαν υποθέσουμε οτι το σκεπτικό μου είναι σωστό, πρέπει να το ακολουθήσω και για ένα ενδεχόμενο νέο σύστημα Φ.Α. σε σενάριο? Ποιους συντελεστές απόδοσης χρησιμοποιώ εαν υπάρχει ενεργειακή σήμανση στον λένητα αυτό? Τον εποχιακό β.α. θέρμανσης που δίνει ο κατασκευαστής ή τον β.α. για ΖΝΧ?

Μου φαίνεται παράλογο να προτείνω μια λύση και να βάλω τόσο χαμηλή απόδοση σε ένα προτεινόμενο υποτείθεται βελτιωμένο σύστημα.